Santoku, obieraki, tasaki…

wpis w: Przegląd noży | 0

Funkcjonalna i przystosowana do użytku kuchnia musi być odpowiednio wyposażona. Jednym z podstawowych elementów, którego z pewnością nie może zabraknąć w żadnym domu jest nóż kuchenny. To właśnie on umożliwia nam wykonywanie wielu (jeśli nie wszystkich) potraw oraz znaczenie usprawnia naszą pracę w kuchni.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów noży. Jest to całkiem zrozumiałe, bowiem nie każdy z nich nadaje się do wykonywania wszystkich, kuchennych czynności. Mowa tu na przykład o nożach do pieczywa, sera czy też obieraków, które, jak sama ich nazwa wskazuje, mają już ściśle przystosowane zadania.

tasak

Do bardziej praktycznych noży zaliczyć możemy Santoku (znany również pod nazwą nóż szefa kuchni) lub tasak. Ten pierwszy charakteryzuje się szerokim, płaskim ostrzem. Wykorzystywany może być do wszelkiego rodzaju czynności związanych z siekaniem, krojeniem, szatkowaniem czy też cięciem produktów. Tasak zaś posiada duże, bardzo szerokie ostrze. Wielu osób kojarzy go jako narzędzie pracy masaży, którzy za jego pomocą w szybki sposób odrywają mięso od kości. Tasak ma jednak również wiele innych zastosowań.  Dzięki niemu możemy posiekać zioła, czosnek, pokroić warzywa w piórka oraz wyciąć duże plastry owoców, mięsa oraz ryb.

Każdy nóż niezależnie od zastosowania powinien jednak być odpowiednio naostrzony oraz przechowywany. Najodpowiedniejszym miejscem na noże będą tzw. Bloki, które przy okazji stworzą wyjątkową dekorację naszej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.