Wybór odpowiedniej ostrzałki – dlaczego to ważne?

wpis w: Przegląd noży | 0

Wyborowi odpowiedniej ostrzałki powinniśmy poświęcić prawie tyle uwagi, ile wyborowi pojedynczego noża. Ponieważ co z tego, że będziemy mieć świetne narzędzie, jeśli po jakimś czasie ostrze się stępi i nie będziemy mogli już tego naprawić? Każda, nawet najlepsza stal, niestety podlega procesowi tępienia. Dobrze wiedzą o tym profesjonaliści, którzy korzystają z wysokiej klasy noży i często ostrzą je przed każdym użyciem.

Co warto wiedzieć o ostrzeniu?

Lepiej ostrzyć nóż częściej, ale delikatnie. Odpowiednie ostrzenie jest podstawą pielęgnacji noża kuchennego, natomiast wybór dobrej ostrzałki z pewnością nam ułatwi to zadanie. Teoretycznie najlepiej jest ostrzyć nóż jak najczęściej, najlepiej po każdym użyciu. Po prostu lepiej częściej a delikatniej ostrzyć krawędź tnącą, niż robić to dwa razy do roku i to w zły sposób. Nie bez znaczenia jest też przechowywanie noża w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

Jak wybrać ostrzałkę?

Zanim wybierzemy ostrzałkę powinniśmy dowiedzieć się kilka rzeczy o swoim nożu. Oczywiście nie musimy przestrzegać dokładnie wszystkich zaleceń producenta, ale po prostu dobrze wiedzieć, jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla naszego ostrza.

Przed wyborem ostrzałki można zebrać następujące informacje:

– Z jakiego rodzaju metalu jest wykonany nóż? Da nam to ogólny ogląd sprawy, ponieważ stal miękka będzie łatwiejsza do kształtowania niż stal twarda.

– Jak nóż został naostrzony przez producenta? 50/50? 30/70?

– Pod jakim kątem ukształtowane jest nasze ostrze? Ostrza noży mogą być kształtowane pod licznymi kątami (bardzo ostre 10 stopni, inne 15, 17, czy nawet 25 stopni). Ta wiedza będzie nam potrzebna przy wyborze odpowiedniej ostrzałki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.